Перший відділ українських військових кадетівТочно в сімнадцяту річницю геройської смерти леґендарного Командира УПА ген. Тараса Чупринки, 5-го березня 1967 року, українська громада у Нотінґгамі була свідком відкриття першого відділу українських кадетів при британській армії. Відділ цей покищо малий! Всього три рої юнаків між 14 і 18 роками у військових одностроях із тримісячним вишколом, що його відбувають вечорами два рази в тижні, а раз у місяць йдуть на стріляння. Саме тиждень перед відкриттям відділ відбув триденні маневри в терені. Одначе кандидатів до цього знайдеться напевно багато більше. Може не в чисельності лежить значення цього відділу, а радше в тому, що вони носитимуть українську відзнаку з тризубом, і що вони склали приречення на вірність британському монархові й Україні.


Ця урочистість відкриття відділу українських військових кадетів, що стягнула до української залі сотні глядачів, почалася загальним співом “Боже Великий”. Голова відділу СУБ п. В. Лесюк кількома словами відкрив цей церемоніял, що його переводили лейтенант К. Буклей і полковий бунчужний Нот. Голова ГУ ОбВУ, сот. М. Карпинець, в супроводі англійського підполковника, перевів інспекцію роїв і надав їм українські назви: перший рій дістав назву полковника Івана Богуна, другий – ген. Мирона Тарнавського, третій – полковника О. Гасина. Відділ перевів перед численними гостями дефіляду. До маршу грала кадетська оркестра з традиційними шотляндськими “гусками” і бубнами.

Секретар Централі СУБ д-р С. М. Фостун дав короткий огляд діяльности й заслуг для українського народу ген. Тараса Чупринки та побажав кадетам успіху в їх дальшому вишколі. Голова КУ СУМ п. Я. Деременда роздав кожному кадетові українські відзнаки, що будуть нашиті на рукаві однострою.

В другій частині відділ українських кадетів продемонстрував презентування крісів, дав показ маскування в терені і різних видів порушування та оборони у загроженому терені.

Може дійсно цей день внесе в українсько-англійські відносини новий розділ, як це висловив у своєму слові д-р С.М. Фостун, а репортер місцевої газети помістив у своєму репортажі.

Цю рідку урочистість закінчено українським та англійським національними гимнами.

М. Джус


З матеріалів журналу “Сурмач”,  #1-4 за  1967 р. с.82
Режим доступу: diasporiana.org.ua
На фото члени відділу українських військових кадетів. 
Режим доступу: diasporiana.org.ua  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *