За Україну

Опис події в місті Люблині (Польща)

27.04.1946 року о годині 8.30 в 7-ій комп. п. п. інспекційний скликав вояків ВП в півколо і привів перед них арештованого українця, що мав зв’язані взад руки – дротом. Зібраним представив його як “бандеровскєго гершта”, що вже сидить два місяці в арешті і не хоче сказати, як він називається і як його псевдо. Після цього спитав присутніх: Може хтось має до арештованого якісь жалі “болєсьці”, то хай тепер йому віддасть.

До 30 вояків кинулось і почало його копати (всього було на збірці около 250 польських вояків).

Арештований упав на землю і промовив тільки ті слова “Хай живе Україна!”

Старшина сказав: “Досць тего, здиха, а єще кшичи нєх жиє”. Наказав йому підвестися. Скатований в’язень не мав сили. Другі вояки “поставили” його на ноги. Він тоді попросив дозволити йому сказати до зібраних хоч 5 минут. Всі кричали “ні”, але один майор позволив. Тоді він промовив: “Гляньте на сонце, що виглядає з-за хмар. Воно буде свідком історії того, що діється з українцями. Я знаю, що я гину за свій народ і за Україну. Хай живе Україна!” Деякі стали йому перебивати та копати й бити.

В часі смертельних ударів було чути щораз слабше тільки: “Хай живе Україна! Хай живе…”

Так загинув під побоями червоних польських вояків 7 комп. п. п. безименний борець за Ідею Вільної Самостійної України. Арештованого, мабуть уже не живого, вкинули на машину і повезли в невідомому напрямі.

Арештований виглядав: середнього росту, брунет, чорний заріст. Зачіски не можна було розрізнити, бо її збурив інспекційний, коли тягнув арештованого за волосся представляти зібраним. Мав німецьку уніформу, допасовану до стану, довгі штани в черевиках, одна підошва відорвалася. Був дуже блідий, років 29-30.


Так по-геройськи гинуть исячі вірних, незломних синів України, в боротьбі, у боях, на муках. З їхньої святої Крови – виростуть месники, виросте помста і виросте нове вільне життя!

Подав очевидець


З матеріалів збірки “У боротьбі за волю – під бойовим прапором УПА”, – 1949 р., Авґсбурґ, с.162-163.
Режим доступу: avr.org

На фото тіло окружного провідника формації Нехриста, що застрілився в криївці під час оточення її ворогом. Весна 1947 року.


Долучитись до прихильників журналу можна за посиланнями:
Сайт: http://synytsia.com
FB: https://www.facebook.com/synytsiablog
Instagram: https://www.instagram.com/synytsia_blog/
Enigma: https://enigma.ua/users/sinitsya_yaroslav/
Telegram: https://telegram.me/synytsia_blog

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *