Бій на верху Малиновищі

В місяці червні 1944 року на верху Малиновищі в Карпатах розтаборувалося 5 сотень УПА, а саме: сотня сот. Хмари, сот. Гамалії, сот. Кривейка, сот. Довбуша та сот. Іскри. Завданням вищезгаданих сотень було краще вишколятись до нової боротьби з большевицьким окупантом. Сотня сотенного Гамалії перша скінчила вишкіл і була готова діяти.

Дня 15 серпня 1944 року сотня Гамалії вирушила рейдом в запілля. 24 серпня 1944 року сотня сотенного Хмари теж опустила свій табір та пішла в запілля.

Три сотні, що тут залишилися, продовжували свій вишкіл.

Дня 15 серпня 1944 року відділ большевиків в силі 40 чоловік, обстріляв з тяжкого гранатомета табор сотенного Кривейка, при чому відділові не завдали найменших втрат.

День 20 вересня 1944 року був теплий та погідний. Сонце освітило поляну, що на ній таборувала сотня сот. Іскри. Пам’ятаю , як сьогодні. Розсілися повстанці коло обіду. Хто сидить на пеньку, хто на колоді зваленої старої ялиці та доїдає з їдунки суп. Довкруги тихо, тільки вітер час-до-часу рушить гіллям та дятель стукає в стару сосну шукаючи в ній поживи.

Кінець обідової перерви, кінець і спокоєві. Точно о год. 13-ій на заставу сот. Кривейка налізла група большевиків в стані 60 чоловік, що перша почала атакувати заставу, а далі табор. Зав’язалась стрілянина. На заставі був один рій, що не мав сили довго боронитися, бо згадана група енкаведистів почала окружувати заставу. Застава була змушена, обороняючись, відступати.

Командир групи Грім, що в то й час був на постою коло сот. Іскри, почувши перші стріли, негайно вислав зв’язкових до сот. Кривейка та сот. Довбуша з наказом: Приймати бій і Табору не пускати! Сот. Іскрі дав наказ негайно послати одну чоту сот. Кривейкові на поміч.

В таборі алярм. Кожний готовий до бою, але жде дальшого наказу. Сот. Іскра бере одну чоту під свою команду та спішить на допомогу сотні Кривейка, що вже зводила бій. Переважаюча сила большевиків окружила сотню, не допускаючи їй помочі. Та проминуло більше десяти хвилин, як на заставі сот. Довбуша почулися стріли та крики “ур-ра!” “Вперьод!!” Це большевики атакували сотню Довбуша.

Затарахкотіли кулемети, залекотіли папашки, заревіли гранати.

Дальші накази командира: – Перша чота з Іскрової сотні під командою чот. Бобика займе старі австрійські окопи та вогнем не допустить большевиків до табору. Третя чота під командою бунч. Вихора зробить заставу на поляні від села Канави. Підстаршинська школа під командою хор. Чмелика [нерозбірливо] займе верх коло свого табору та діятиме в тій же лінії, що перша чота.

По великому бою сотня Кривейка була змушена свій табор опустити.

Большевики дістали підмогу та більшою силою почали атакувати підстаршинську школу і першу чоту під командою чот. Бобика. У таборах, поза таборами, на заставах та в інших місцях таборів кипить запеклий бій. Нічого не чути тільки крики команди, гук та розриви гранат та гранатометних стрілен. Б’ють повстанці, але й б’ють большевики. Кулемтник Прут не пустив одної кулі над дармо. Він сам скосив не менше 15-ти катів.

Від год. 13-ої до пізного вечора зброя не затихала. Під вечір большевикам знову прийшла допомога.

Настав вечір. Командир Грім дав наказ відділам опустити становища та табори. Тут у різних місцях сконцентрувалося ок. 800 большевиків і дальше доходила підмога. Повстанців не було більше, як 300 усіх.

Тут большевики втратили ок. 40 вбитими та 50 раненими. Повстанці втратили 10 вбитими та 5 раненими.

Коли, любий друже, сьогодні переходитимеш Малиновищами, то кожна подірявлена від куль ялиця, скаже обі, що тут був бій українських повстанців з дикими наїзниками.

19.3.1947 р.

Вихор
хор. УПА


З матеріалів неперіодичного видання УПА “Чорний ліс” рік.1.за серпень 1947 р, с.21-23.
Режим доступу: avr.org

На фото невідомий відділ УПА.
Режим доступу: Віртуальний музей УПА


Долучитись до прихильників журналу можна за посиланнями:
Сайт: http://synytsia.com
FB: https://www.facebook.com/synytsiablog
Instagram: https://www.instagram.com/synytsia_blog/
Enigma: https://enigma.ua/users/sinitsya_yaroslav/
Telegram: https://telegram.me/synytsia_blog

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *